Az allergiák útvesztőjében – a pollen allergia

Amikor támad a pollen allergia

Tavasszal ezer szín, illat és inger ér bennünket. Hiszen, minden virágba borul. Sokaknak ez egy kellemetlen időszak kezdete, főleg, ha valamiféle allergiával küzdenek. Az év ezen tájékán sok bosszúságot okoz a rengeteg szép virág és rózsás illat a természetben, hiszen ez az időszak köszönti az állandó prüszkölést is . Kellemetlen bedugult orr, kipirosodott arc, viszkető szemek. Ismerősek, nem?
Ezek a pollen allergia leggyakoribb tünetei, melyeken gyógyszerekkel vagy egy speciális immunterápiával lehet enyhíteni. Hiszen az egyik legelterjedtebb allergia a pollen allergia.

A pollen allergia hálójában

Az allergia az immunrendszer túlműködésének következménye. Az immunrendszerünk védi a testet a vírusoktól és baktériumoktól, amelyek betegségeket okozhatnak. Az allergiával küzdő emberek immunrendszere azonban a legártalmatlanabb anyagokra – mint például az egészen egyszerű pollenekre vagy a szőrre is tud úgy reagálni, mintha az egy káros anyag lenne. Így pedig olyan dolgokat indít be a szervezetben, amelyekkel ezen reakciók ellen védekeznek.
Allergénnek nevezzük azokat az anyagokat, amik a szervezetünk túlműködését okozzák. 

Az allergiás nátha az úgy nevezett atópiás betegségek közé tartozik. Továbbá jellemző rá a “ több génes öröklődés ” és a halmozott családi előfordulás is. Ez azt jelenti, hogy könnyen örökölhetők szüleink vagy akár a nagyszüleink allergiái is, amik bármikor előfordulhatnak és kialakulhatnak az életünk során. Az allergiára hajlamos személyeknél már korán megkezdődik az érzékenység kialakulása. Azonban allergia nem csak gyerekkorban, hanem felnőtt korban is képes kialakulni, hiszen a szervezetünk folyamatosan képes változásokra. Emiatt nem is igazán lehetünk eléggé felkészülve az allergia érkezésére.

Elmúlhat-e a pollen allergia?

Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy a pollen allergia képes magától is elmúlni egyik napról a másikra. Pont úgy, ahogy egyes helyzetekben ki is tud alakulni. Ez a szervezet változása és a sejtek cserélődése miatt alakulhat ki. A gyerekként kialakuló allergia ezért általában idővel kinőhető, mégis akadhatnak kivételek is az ilyen esetekben. Minél később kezdődik egy allergiás megbetegedés jelentkezése, annál kisebb az esélye a gyógyulásnak. Kezeléskor a legfontosabb teendő az allergének elkerülése, illetve pedig a tünetek csillapítása.
Azonban vannak olyan allergiák, amiknek nem egyszerű az elkerülésük, mert a természetben találhatóak meg az allergén anyagok.

A pollen allergia

A pollen nem más, mint a virágpor, ami a virágos növények szaporodása során a megporzásban nagy szerepet játszik.  Így amikor elérkezik a tavasz, nem csoda, hogy sokan nem örülnek a jó idő eljövetelének, hiszen a virágok nyílása és a szállingózó pollen határozottan megkeserítheti számukra a mindennapokat.

Pollen allergia tünetei egészen vegyesek is lehetnek és különböző módokon jelentkeznek, hiszen ahány ember, annyi változatot képes megmutatni az allergia. Viszont ami bizonyos, hogy a szervezet ott mutat reakciót, ahol kapcsolatba kerül a pollenekkel – legtöbb esetben ez az orr és a szemek területe. A pollenek fehérjéi képesek olyan gyulladást okozó anyagokat felszabadítani a szervezetünkben, mint például a hisztamin is. Ezek az anyagok kitágítják az emberi szervezetben az ereket, melynek következtében megduzzad az orr nyálkahártyája és még gyulladásba is hozzák a többi nyálkahártyát. A leggyakrabban a bedugult és viszkető orr jelentkezik a betegeknek. Ezt továbbá tüsszentési rohamok követik, melyek hosszú ideig is el tudnak húzódni és akár az éjszakákat is könnyen megnehezítik. Kötőhártya-gyulladás és állandóan viszkető, kipirosodott, könnyező szemek folytathatják a kellemetlenségeket. Ezután a megduzzadt szemhéjak is képesek növelni a rizikófaktort. Viszkető szájpadlás, torok és száraz köhögés képes még kellemetlenebbé tenni a helyzetet a betegek számára. Jellemző a napközbeni fáradtság, a  végtagfájdalom  és bágyadtság továbbá megjelenő gondok, melyek az ember közérzetére is hatással lehetnek. Így a rossz közérzet sem kíméli a pollen allergia tüneteivel küzdő egyéneket.

A pollen allergia tünetei addig okoznak panaszokat a betegek számára, amíg az adott növény virágzik. Egyes fák ( mint például az égerfa) pollenjei például már december és január magasságában is válthatnak ki allergiás reakciókat. A tünetek súlyossága attól függ, hogy pillanatnyilag mennyi pollen van a levegőben. Ezek azonban eltérő intenzitásúak lehetnek. Egyes személyek életét nagyon megnehezítették, így ezek az emberek este nem tudnak pihenni, folyamatosan be van dugulva az orruk, megállás nélkül tüsszögnek, esetleg fulladnak. Ilyen esetben lelkileg is nagy terhet jelenthet az allergia.
Amennyiben lehetséges, érdemes felkeresni egy orvost, hiszen a szakember az,  aki ilyenkor hasznos tanácsokkal tudja a betegeket és az allergiában szenvedőket ellátni, ugyanis a pollen allergia tünetei súlyos irányba is képesek változni az idő során.
Az allergiák gyakran csak kisebb kellemetlenségeket jelentenek, azonban képesek arra, hogy hosszú távon rontják az életminőséget. Vannak helyzetek, amikor az azonnali orvosi segítség elkerülhetetlen, ilyen az anafilaxia.